Wednesday 07. August 2019 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
09:00 | Öffnung der Stallungen / stables are opened
Stablemanager: Mario Mecke - +49 172 2718706 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
12:00 | Öffnung der Meldestelle / show office is opened
Tel: +49 5663 - 93 15 346 Fax: +49 5663 - 93 15 347 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
14:00 | 14:00 - 17:00 Uhr CSI3*/CSIYH1*: Verfassungsprüfung / CSI3*/CSIYH1*: Horse inspection |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Thursday 08. August 2019 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
10:00 | 08 | Prize of Reit- and Fahrvereins, Spangenberg CSIYH1*: Jumping competition against the clock - International 1. Qualification for class no. 10 - Youngster Tour |
course | start list | results | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
13:30 | 7 | Prize of Familie Georg-Bernhard Koch, Spangenberg CSI3*: Jumping competition against the clock Opening competition |
course | start list | results | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Friday 09. August 2019 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
08:00 | 9 | Prize of Greiner Mineralölvertrieb GmbH, Wabern CSIYH1*: Jumping competition against the clock - International 2. Qualification for class no. 10 - Youngster Tour |
course | start list | results | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
11:00 | 11 | Prize of Scheele Druck e.K., Einbeck CSIAm A: Jumping competition against the clock Small Tour |
course | start list | results | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
cont. | 14 | Prize of Partnerschaft Goetjes Jöllenbeck Brand, Spangenberg CSIAm A: Jumping competition against the clock - International Medium Tour |
course | start list | results | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
cont. | 17 | Prize of Gebrüder Saacke GmbH & Co., Pforzheim CSIAm A: Jumping competition against the clock - International Large Tour |
course | start list | results | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
13:30 | 1 | Prize of Erich Schmelz GmbH & Co. KG - Int. Spedition, Kassel CSI3*: Jumping competition against the clock - International 1. Qualification for class no. 3 - Medium Tour |
course | start list | results | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
16:30 | 4 | Prize of B. Braun Melsungen AG, Melsungen CSI3*: Jumping competition against the clock - International 1. Qualification for class no. 6 (Grand Prix) - Large Tour |
course | start list | results | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
19:45 | 20 | Prize of Axel Abhau Sportpferde GmbH, Eschwege National jumping competition class A** for Kurhessen-Waldeck |
course | start list | results | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Saturday 10. August 2019 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
08:00 | 12 | Prize of EAM GmbH & Co. KG, Kassel CSIAm A: Accumulator competition with joker - International Small Tour |
course | start list | results | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
cont. | 15 | Prize of EAM GmbH & Co. KG, Kassel CSIAm A: Accumulator competition with joker - International Medium Tour |
course | start list | results | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
cont. | 18 | Prize of EAM GmbH & Co. KG, Kassel CSIAm A: Accumulator competition with joker - International Large Tour |
course | start list | results | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
10:30 | 10 | Prize of Borbet GmbH, Hallenberg-Hesborn CSIYH1*: 2-Phase competition - International Finale Youngster Tour |
course | start list | results | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
13:00 | 2 | Prize of VolaPlast GmbH & Co. KG, Spangenberg CSI3*: 2-Phase competition - International 2. Qualification for class no. 3 - Medium Tour |
course | start list | results | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
16:15 | 5 | Prize of Kreissparkasse Schwalm-Eder, Melsungen CSI3*: Springprüfung with jump-off - International 2. Qualification for class no. 6 (Grand Prix) - Large Tour |
course | start list | results | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Sunday 11. August 2019 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
08:00 | 13 | Prize of Reit- and Fahrvereins, Spangenberg CSIAm A: 2-Phase competition - International Small Tour |
course | start list | results | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
cont. | 16 | Prize of Sippel Bau GmbH, Melsungen CSIAm A: 2-Phase competition - International Medium Tour |
course | start list | results | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
cont. | 19 | Prize of Glinicke Sportwagen GmbH, Kassel CSIAm A: 2-Phase competition - International Large Tour |
course | start list | results | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
11:15 | 3 | Prize of VR-Bank Spangenberg-Morschen eG, Spangenberg CSI3*: International jumping competition with jump-off Final Medium Tour |
course | start list | results | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
14:30 | 6 | Prize of
Wikus Sägenfabrik, Spangenberg
voestalpine Precision Strip GmbH, A-3333 Böhlerwerk Grand Prix of Spangenberg CSI3*: International jumping competition with jump-off - International Final Large Tour |
course | start list | results | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
This competition is managed by HSR-performance. Für die Richtigkeit der auf reitturniere-Live.de veröffentlichten Ergebnisse sind allein die einstellenden Turnierveranstalter bzw. die von ihnen beauftragten Turnierorganisations-Unternehmen verantwortlich. |